Ana Sayfa » Hakkımızda » Zeelandia Türkiye » Tarihçe - Zeelandia

Tarihçe - Zeelandia

 

Zeelandia, 1900 yılında Hollandalı bir fırıncının en küçük oğlu tarafından kurulmuştur: Herman Johan Doeleman. Hafif, gevrek peksimetler pişirmeye yardımcı olan bir peksimet jölesi üreterek başlamıştır. Yirmili yılların başlarında ilk ihracat faaliyetleri başlamış ve 1923 yılında Belçika'da bir ithalatçı atanmıştır.

II. Dünya Savaşından sonra diğer pek çok Avrupa ülkesi bunu izlemiştir. Yetmişli yıllarda, ihracat faaliyetleri yurtdışında hızlı bir büyümeyle sonuçlanarak, şirket faaliyetlerinin daha yapılandırılmış bir parçası haline gelmiştir.

Günümüzde 70'den fazla ülkede Zeelandia ürünleri kullanılmaktadır. Zeelandia isminin yanında logosu da şirketimizin kökeni anımsatmaktadır. Hollanda’nın Zeeland ili büyük ölçüde deltadan oluşur. Bu ilin arması, aynı zamanda bizim logomuzda da bulabileceğiniz, bir aslan ve dalgalanan su içermektedir.

 

1925 yılında, H. J. Doeleman’a "Kraliyet Ailesi Tedarikçisi" kişisel unvanı verilmiştir. 1950 yılında Zeelandia, şirketin birçok yönünde gururla gösterdiğimiz 'Kraliyet' unvanını almıştır.

Museum

İçeriğe atla. | Geziye atla